psychoanaliza

 Zawsze tematy  wiązały się z biologią, głównie przyrodą, natomiast ten wpis będzie dotyczył psychologii, a dokładniej - psychoanalizy. Krótko mówiąc jest to metoda poznania i leczenia człowieka, którą zapoczątkował wiedeński lekarz Zygmunt Freud, na przełomie XIX i XX wieku z Josefem Breuerem próbując leczyć chorych metodą polegającą na poznaniu sensu objawów i uświadamianiu ich znaczenia pacjentom. W liście do Freuda Breuer zaproponował mu, by na podstawie Króla Edypa  nazwać wynalezioną przez nich obu metodę „psychoanalizą”.

Do podstawowych teorii należą: świadomość, przedświadomość i nieświadomość.

  • świadomość - są to świadome treści, które mogą być przedmiotem uwagi, mogą być też usuwane
  • przedświadomość - są to treści psychiczne, które nie są momentami dostępne świadomości 
  • nieświadomość - są to psychiczne treści, których nie można sobie bezpośrednio uświadomić, mimo podejmowanych prób

Jeśli chodzi o metodę leczenia zaburzeń psychicznych to jest ona oparta na założeniach psychoanalizy i zakłada, iż  przyczyną objawów nerwicowych jest nieświadome przeżycie starych schematów, z którymi wiążą się silne emocje związane np. z sytuacją traumatyczną.

Psychoanalizę można uznać za kierunek we współczesnej psychologii. Zahacza ona w swych teoriach o zagadnienia filozoficzne, na przykład z teorii poznania.

Do najsłynniejszych psychoanalityków zaliczani są między innymi: Zygmunt Freud,  Karl Abraham, Alfred Adler, Paul  Federn, Johannes Marcinowski, Ernest Jones i Wilhelm Reich.

Ciekawostka: słowo psychoanaliza powstało od  greckiego słowa ψυχη = „psyche”, „dusza” i ανάλυσις = „analiza”. 


Zygmunt Freud 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zielony bohater

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o rakach, ale baliście się zapytać :)