Zielony bohater



Powszechnie wiadomo, że bycie astronautą to nie tylko sukcesy i uznanie całego świata, ale również problemy z ... kośćmi. Podczas misji kosmicznej traci się około 1% masy kostnej miesięcznie. Biorąc pod uwagę, że na stacji kosmicznej przebywa się średnio 6 miesięcy, ubytek jest znaczny. Lot na Czerwoną Planetę może potrwać nawet 10 miesięcy, co może prowadzić już do niebezpiecznej osteoporozy.

Hormon stymulujący kości można podawać w zastrzykach, ale trzeba to robić codziennie, no i zabrać spory zapas leku i strzykawek lecąc na przykład na Marsa.

Badacze z Davis w czasie marcowej konferencji American Chemical Society, zaprezentowali nietypowe rozwiązanie tego problemu....

genetycznie zmodyfikowaną sałatę!

Astronauci muszą po prostu zabrać ze sobą nasionka i hodować już na miejscu, w ilości, jakiej będą potrzebować. Sałata wytwarza hormon stymulujący kości --> astronauci jedzą sałatę --> kości astronautów są szczęśliwe.

Genetycznych manipulacji naukowcy dokonali z pomocą bakterii Agrobacterium tumefaciens, która potrafi wprowadzać geny do komórek roślinnych. 

Sałaty tej jeszcze nikt nie próbował, ale naukowcy zapewniają, że smakuje jak zwykła sałata.

Z ciekawostek dodam, że naszemu polskiemu profesorowi Andrzejowi Legockiemu z Polskiej Akademii Nauk udało się wyhodować sałatę, która zawiera szczepionkę przeciw żółtaczce typu B. Sałata jest tańsza niż szczepionka, więc jej produkcja byłaby korzystniejsza np. w Afryce, gdzie odsetek nosicieli HBV jest największy, a warunki materialne i sanitarne utrudniają zastosowanie szczepionek.

Komentarze

  1. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój tata zawsze hodował sałatę pod specjalną lampą do roślin, pamiętam że wszyscy koledzy z szkoły mi tego zazdrościli

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o rakach, ale baliście się zapytać :)

psychoanaliza