Test lustra

 "Test lustra" to metoda badania samoświadomości zwierząt (w tym ludzi). U ludzi taka samoświadomość pojawia się około 18 miesiąca życia. W "teście lustra" analizuje się zachowanie zwierzęcia po umieszczeniu kolorowej kropki na jego ciele, którą może zobaczyć tylko w lustrze. Kiedy zwierzę próbuje dotknąć lub pozbyć się plamy ze swojego ciała, jest to dowód na to, że rozpoznało się w lustrze.

"Test lustra" wymyślił w 1970 roku psycholog Gordon Gallup. Do tej pory pozytywnie przeszły go szympansy (test w 1970 roku), słonie, orki, delfiny butlonose, sroki, gołębie, kruki, konie, słonie azjatyckie oraz ... mrówki. W 2018 roku "test lustra" przeszła po raz pierwszy ryba wargatek sanitarnik - maleńka rybka znana też pod nazwą ryba - czyściciel. Początkowo wargatki zachowywały się tak, jak inne zwierzęta przy pierwszym kontakcie z lustrem - odbicie uważały za obcego osobnika, czasem również je atakując. Kiedy już przyzwyczaiły się do lustra przeprowadzono test. Na ich ciele umieszczono kolorową kropkę z żelu imitującą pasożyta. Wargatki próbowały pozbyć się jej ocierając się o kamienie. 

Wiele zwierząt, w tym te, które uważamy za bardzo inteligentne i społeczne jak psy, koty i ośmiornice, nie przeszły "testu lustra". W przypadku psów opracowano inny test - zapachowy test samorozpoznawania, który również potwierdził istnienie samoświadomości u tych zwierząt, ale na innej podstawie - na podstawie zapachu. 

Zobaczcie jak zwierzęta zachowują się przed lustrem:















Komentarze

  1. Mrówki są niedoceniane. Świetnie radzą sobie w wielu testach behawioralnych, no ale tutaj mnie zaskoczyły... Ciekawy wynik.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świat przyrody nadal jest w stanie nas zaskakiwać....na szczęście :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zielony bohater

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o rakach, ale baliście się zapytać :)

psychoanaliza