Dąb "Chrobry" drugi rok z rzędu nie wypuścił liści

 Po raz drugi dąb "Chrobry", jeden z najstarszych dębów w Polsce, nie wypuścił liści, co dla leśników jest oznaką jego śmierci. 

Dąb "Chrobry" to dąb szypułkowy znajdujący się w Borach Dolnośląskich. Nazwa dębu wzięła się z legendy, że Bolesław Chrobry spotkał się pod nim z cesarzem Ottonem III w 1000 roku. Dąb jest jednak o wiele młodszy, bo liczy ponad 750 lat (wykiełkował około 1265 roku). Przy tym dębie odbywały się sądy wielskie. Już przed II wojną światową był chroniony i nazywano go wtedy Wielkim Dębem lub Grubym Dębem. Został uznany za pomnik przyrody w 1966 roku. Na początku lat 90. XX wieku zaczęła zamierać górna część korony. Było to spowodowane osuszaniem pobliskich łąk. 

Dąb kilka razy był podpalany. Ostatni, najpoważniejszy pożar miał miejsce w 2014 roku. Pożar był trudny do ugaszenia, ponieważ w pustym pniu wytworzył się tzw. "ciąg kominowy", który bardzo utrudniał gaszenie. Przez jakiś czas drzewo wypuszczało liście na jednej trzeciej konarów. Leśnicy dbali o nie, podlewali w czasie suszy.

W 2019 roku pobrano pędy drzewa i posadzono w jego cieniu. Dzieci "Chrobrego" rosną zdrowo. Na początku XXI wieku pozbierano żołędzie dębu, które zawieziono do Watykanu, gdzie zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II i od tej pory każdy potomek "Chrobrego", który z nich wyrósł jest nazywany dębem papieskim.

Warto dodać, że obwód pnia to około 10 metrów a wysokość drzewa to prawie 28 metrów. 

Ponieważ nie doszło do wegetacji drugi rok z rzędu, dąb został oficjalnie uznany za martwy. Szkoda, że do tego doszło, ponieważ przeżył tak wiele.

rok 2017
rok 2017


Podpalenie w 2014 roku.



zdjęcia: Wikipedia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zielony bohater

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o rakach, ale baliście się zapytać :)

psychoanaliza